O Łagowie

Widok na basztę zamkową od strony jeziora Łagowskiego

Łagów (Łagów Lubuski, niem. Lagow) – wieś o charakterze miejskim w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, w gminie Łagów, na północ od drogi DK92, na terenie Łagowskiego Parku Krajobrazowego.
Wieś jest siedzibą gminy. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa zielonogórskiego. Łagów jest miejscowością turystyczną; prawa miejskie posiadał w latach 1808-1932. Położony nad jeziorami Pojezierza Łagowskiego: Trześniowskim (186 ha, głęb. 58,8 m) i Łagowskim (82 ha). Ośrodek turystyczny i wypoczynkowy, zwany perłą ziemi lubuskiej. Najstarsza część miejscowości znajduje się na przesmyku między wyżej wspomnianymi jeziorami. W Łagowie znajduje się zamek joannitów.

Środowisko naturalne

Łagowski Park Krajobrazowy

Już w latach międzywojennych Łagów był znaną miejscowością letniskowo-wypoczynkową o cechach uzdrowiska i tak pozostało do dzisiaj. Szczegółowe badania nad walorami uzdrowiskowymi miejscowości i najbliższej okolicy prowadzone były w latach 60. i 80.. Stwierdzono że tutejszy klimat należy do najłagodniejszych w Polsce. W stosunku do otaczających, niższych terenów, wyniesiony obszar Łagowskiego Parku Krajobrazowego cechuje zwiększona ilość opadów, a obecność dużej powierzchni leśnej łagodzi dobowe i roczne amplitudy temperatur oraz siłę wiatrów. Lasy, szczególnie te z udziałem sosny, ale nie tylko, wytwarzają też specyficzny, działający pozytywnie na organizm człowieka, tzw. fitoklimat, na który składają się między innymi właściwa jonizacja i wilgotność powietrza, oraz obecność w nim lotnych substancji wydzielanych przez rośliny. W 1974 Łagów Lubuski oficjalnie został uznany za potencjalny ośrodek uzdrowiskowy, w którym w ciągu całego roku mogłyby leczyć się osoby osłabione, wyczerpane nerwowo, rekonwalescenci i dzieci.

Zabytki

Zamek Joanitów

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są:

  • zespół urbanistyczno-krajobrazowy
  • kościół parafialny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, z XIX wieku, przebudowany w 1876 roku
  • zespół zamkowy z murami obronnymi, z XIV wieku
  • zamek Joannitów, założony na planie czworoboku z narożną, wysoką na 35 metrów wieżą. Wewnątrz m.in. sala gotycka ze sklepieniem wspartym na jednym filarze i sala z barokowym kominkiem z około 1740 roku. Obecnie hotel
  • Brama Marchijska, zwana też Niemiecką lub Berlińską, murowano-szachulcowa, pochodząca z XVI-XVIII wieku, druga brama obronna Łagowa. W dolnej części murowana, w górnej szachulcowa

    Brama Marchijska

  • Brama Polska, zwana też Poznańską, murowano-szachulcowa, jedna z obronnych bram Łagowa pochodząca z XV wieku, przebudowana w XVI wieku
  • dom, ul. Bolesława Chrobrego 13, z XVIII wieku
  • dom, ul. Bolesława Chrobrego 41, szachulcowy, z XVIII wieku/XIX wieku
  • dom z częścią gospodarczą, ul. Kościuszki 9, z XVIII wieku
  • willa „Zameczek”, ul. Sulęcińska 11, z początku XX wieku, przebudowana w latach 1960-1970
    dom, ul. Zamkowa 4, z XVIII wieku.

Jeziora

Na terenie wsi Łagów znajdują się dwa jeziora:

  • Jezioro Łagowskie
  • Trześniowskie (Ciecz)
    Łączy je przesmyk znajdujący się w centrum wsi.

Znani Łagowianie

  • Gerhard Domagk (1895-1964), znany niemiecki pionier medycyny, noblista za odkrycie antybakteryjnych działań sulfonamidów.
  • Leon Stanisław Pinecki (1892-1949), znany polski sportowiec, zapaśnik, pochowany na cmentarzu w Łagowie. We wsi znajduje się ulica nazwana jego imieniem.

(źródło: wikipedia.org)